Одвічний ШЕЛЕСТ книги сторінок
І потяг до премудрості і слова,
Він мов води джерельної ковток
До себе кличе знову й знову...

Олена Ольгина



вівторок, 16 липня 2024 р.

Олена Пчілка – вічна берегиня України

 

      Друзі, як ви гадаєте, що спільного у словах «мистецтво», «переможець» і «променистий»? Ні, не всі слова – іменники. Авжеж, що й не всі слова мають літеру «п». Ще спроба? Погоджуємось, що запитання із зірочкою… Даємо підказку: ці слова ввела в українську мову жінка, псевдонім якої пахне… медом! І це… Олена Пчілка!

А що ми ще знаємо про Олену Пчілку? Адже вона відома не лише тим, що разом із чоловіком виховала знамениту на увесь світ доньку, яка обіцяла світові «крізь сльози смітись», -  Лесю Українку! Про це міркували наші любі друзі, які завітали на гостину до бібліотеки - філії №3 в межах літературної замальовки «Олена Пчілка – вічна берегиня  України» (до 175-річчя від дня народження української діячки).

Ольга Драгоманова (так-так, саме таким є справжнє ім’я Олени Пчілки, адже вона – сестра не менш знаменитого і поважного професора-українця Михайла Драгоманова) була різносторонньою особистістю. Переклади світової класики і збирання замальовок писанок, написання літературних статей про сучасних для неї письменників і наукова робота про малювання на стінах, видання патріотичного часопису «Рідний край» і боротьба за українську мову – далеко не весь спектр її діяльності.

Отож, після віртуальної «Мандрівки Україною», зокрема місцями, де побувала у свій час Олена Пчілка, гості бібліотеки дізналися, що об’єднує Коко Шанель та Олену Пчілку. Складно, еге ж?:) А йдеться про їхнє новаторство у світі моди: французька «ікона стилю» запровадила моду на засмагу, а наша Олена Пчілка на… вишиванки серед українських жінок.


Під час виконання завдання «Перша…» ліцеїсти намагалися відшукати серед фейків правдиві факти про Олену Пчілку. Так, зокрема, вдалося дізнатися, що вона стала першою українкою, чий чоловік пішов у декретну відпустку; першою збирачкою українського орнаменту; першою з жінок, яка взялася реформувати українську мову, дбаючи про її поповнення поетичними і літературними словами; першою жінкою-академіком.



Гадаєте, що на цьому все завершилося?! А ось і ні! Різносторонність Олени Пчілки цим аж ніяк не обмежується! Відгадуючи ребус, за яким заховалася назва «Перший вінок», наші друзі довідалися про ще одну сферу діяльності Олени Пчілки - йдеться про її опікування спільно із Н. Кобринською першим феміністичним альманахом, що став можливістю для інших українських авторок друкувати свої оповідання і роздуми.

Під час «Музичної паузи» ліцеїсти прослухали композицію «Маленька українка», слова якої належать Олені Пчілці. Електронне оранжування та виконання дніпровського етногурту Riverland «проклали місточок» між століттями – часами, в які творила авторка, та нашими днями.

Насамкінець присутні потренували власні ерудицію та спритність – відгадували загадки та грали в ігри, авторкою яких є Олена Пчілка.


Погодьтеся, це - цікаво!

А якщо все-таки маєте сумніви, тоді нумо гортати фото із гостини! Усміхнені (або зосереджені) лиця ліцеїстів – найкращі тому докази!

Немає коментарів:

Дописати коментар

Надіслати коментар

Ви хочете залишити коментар, але не знаєте, ЯК? Дуже просто!
- Натисніть на стрілку поруч з віконцем Підпис коментаря.
- Виберіть Ім'я / URL. (Ніхто не любить анонімів!)
- Наберіть своє ім'я, рядок URL можете залишити порожнім.
- Натисніть Продовжити
- У віконці коментаря напишіть те, що хотіли і натисніть "Надіслати коментар"! Дякуємо!