Одвічний ШЕЛЕСТ книги сторінок
І потяг до премудрості і слова,
Він мов води джерельної ковток
До себе кличе знову й знову...

Олена Ольгина



пʼятниця, 28 червня 2024 р.

Ера мережевого спілкування

 

    Уявімо собі наш день без комп’ютера, мобільного телефона і… соціальних мереж. Складно? Ще б пак! А все тому, що соціальні мережі користуються все більшою і більшою популярністю. І там цілком можна «зустріти» не лише однокласницю, але й свою вчительку англійської і навіть бабусю із сусіднього під’їзду. Здивовані? Авжеж, що ні.

    «Чим же усіх нас приваблюють соціальні мережі? Якими є правила мандрівки у віртуальний світ? Давайте разом поміркуємо!» - звернулися бібліотекарі б/ф №3 для дітей до учасників коучинг-застереження «Соціальні мережі – спілкуйся чемно й обережно» (до Міжнародного дня користування соціальними мережами #SMDay).

    І з чого почали? З переваг! Що перше спадає на думку? Звісно, це спілкування без меж. Навіть, якщо наші друзі зараз підкорюють Говерлу чи ведуть запеклу боротьбу  із бур’янами на городі у бабусі, – завдяки соціальним мережам з ними легко налагодити контакт. Ще – знайти нарешті вдалий рецепт сирників, які будуть м’якими всередині і точно матимуть золотисту скоринку. Для цього та інших потреб є групи, в яких об’єднуються люди зі спільними інтересами, уподобаннями і захопленнями. І навіть, якщо перед світанком на думку спаде знайти інформацію про плем’я майя, будьте певні – соціальні мережі і тут прийдуть на допомогу та запропонують цікаву літературу на будь-який смак.

    Але є і зворотня сторона – застереження. Цікаві дописи, наприклад, про відкриття нового книжкового кафе, яскраві фото улюбленого блогера і крутезні рілз в інстаграмі із відпочинку подруги – суцільні користь й позитив, еге ж? Утім пам’ятаймо, що життя в соцмережах не є справжнім. Доволі часто люди намагаються створити там образ безтурботності й успішності, забуваючи водночас про реальних друзів. Тому не варто намагатися встигнути переглянути усі нові рілс і «тонути» у тисячах інстаграмних фото. Життя поза екраном телефона не менш яскраве!

    Не варто забувати і про об’єктивність й достовірність інформації у соцмережах. Чи знаєте ви особисто (чи ваші рідні або знайомі) бабусю, для домашнього улюбленця якого збирають кошти? Вагаєтеся?! Тоді не варто поширювати про це допис у себе на сторінці. І це зовсім-зовсім не заклик ставати байдужими до чужих потреб! Авжеж ні! Маємо розуміти необхідність власної безпеки, а також відповідальності за контент та його якість. А в разі потреби просто звернутися за порадою до тих дорослих, кому довіряєте. Вони охоче поділяться власним досвідом!

    І – так! Хейтери! Куди ж у наш час без них у соціальних мережах… Їхня кількість зростає зі швидкістю появи грибів після дощу. Та чи вміємо ми їх вчасно розпізнати? Адже такі люди не мають на меті зробити наш світ кращим. Здається, що лише вони добре знають, яка зачіска в тренді цього літа, якого кольору светр необхідно придбати і що «не так» в останньому стрімі популярної співачки. Тому пам’ятаймо про «екологічність» спілкування, ввічливі коментарі і дописи і комфортність перебування у соцмережах. Адже й ми самі маємо бути «екологічними»

    Як бачимо, не все так складно, правда? Потрібно лише нашу цікавість й інтерес до соцмереж доповнити повагою до інших, скропити пильністю й уважністю, а насамкінець добряче «заправити» щирістю. Таке перебування у соцмережах «смакуватиме» не лише нам, але й нашому оточенню.

А попри це не забуваймо, що за вікном – ЛІТО!

Справжнє! Трішки вибагливе, але ж таке довгоочікуване!

Тому гайда ним насолоджуватися!

До зустрічі!

І не лише у соцмережах!)

субота, 8 червня 2024 р.

Океани розкривають таємниці

 

    Щороку 8 червня вся планета відзначає важливе екологічне свято – Всесвітній день океанів. В цей день екологи, іхтіологи та працівники багатьох зоопарків, акваріумів, дельфінаріїв та інші координують свої зусилля, щоб захистити права мешканців морських глибин і стабільну екологічну обстановку.

     Якщо уважно подивитись на глобус або карту, то можна побачити, що більшу частину нашої планети займає вода – майже три чверті поверхні. Уся водна оболонка Землі, що омиває острови й континенти, - озера, річки, моря, океани – називається Світовим океаном. Океан, мабуть, найзагадковіше місце у світі. Хто знає, які таємниці покриває собою морська вода… Що криється на дні морському?

    Океан надзвичайно красивий. Вражає він не тільки своїми хвилями, що відчайдушно кидаються на скелі, а й своїм підводним світом. Як цікаво побачити риф чи жителів водних просторів! Саме у воді мільйони років тому вперше зародилося життя. Саме в океані у наш час мешкають найбільші тварини планети, наприклад, синій кит. У воді живуть не лише риби, а й багато безхребетних тварин та ссавців. Залежно від глибини підводні мешканці виробили свої пристосування до умов проживання. Деякі риби живуть навіть на великих глибинах, у царстві вічного мороку, другі – можуть «ходити» по суходолу під час відпливів, треті – змушені безперервно плавати, щоб не померти.

    Відвідувачі бібліотеки – філії №2 дізналися багато цікавинок про Світовий океан під час бібліо-занурення «Грандіозна мандрівка вглиб океанів». Захід відбувся в межах Десятиліття науки про океан для сталого розвитку (2021-2030 рр.). Надзвичайно важливо визнати нагальні проблеми, з якими стикаються наші океани. 


    Підвищення температури океану, надмірний вилов риби та накопичення пластикових відходів є одними з нагальних проблем. Учасники заходу за допомогою інтерактивно - пригодницьких ігор спробували себе у ролі дослідників океану та подивилися на проблеми Світового океану по-дорослому.


    Який рельєф має океанічне дно? На якій глибині починається зона вічного мороку? Яке підводне судно здатне витримувати занурення в багатокілометрову товщу води? Яка акула є найбільшою рибою? Яких розмірів можуть досягати гігантські кальмари? З чого складається тіло риби-краплі?.. Чи не захопливо? Всі відповіді на ці запитання учасники заходу відшуковували у виданнях, які були представлені на тематичному перегляді «Океани розкривають таємниці».

    Дидактична гра «Екологія океану» допомогла дітям поглибити знання про навколишнє середовище, екологію та зрозуміти важливість турботи про природу. Також з малими дослідниками океанічного простору в межах бібліозанурення було проведено гру «Вірю не вірю», вернісаж запитань «Хто живе в океані?», косу загадок, веселу риболовлю, рухливу гру «Море хвилюється раз…» та запальну руханку «Будь як море».

Закінчилася наша зустріч нагородженням переможців художнього конкурсу «Я малюю океан».


    Ось так, те, що ще учора ховалося під товщею води, здавалося далеким і не зрозумілим, обернулося для наших дітей цікавою, захопливою мандрівкою, яку забезпечили барвисті енциклопедії з яскравими ілюстраціями, дитячі журнали, збірки оповідань та віршів, натхненні історії для дітей про блакитну безодню; вони відкрили таємничу завісу в дивовижний, яскравий і різноманітний, майже казковий підводний світ.

    Нехай Всесвітній день океанів змусить людство потурбуватися про чистоту води та збереження флори та фауни океанів і морів. Кожна людина мусить зробити свій внесок у цю благородну справу. У нас Земля одна і треба зробити так, щоби вона завжди була «блакитною планетою».