Одвічний ШЕЛЕСТ книги сторінок
І потяг до премудрості і слова,
Він мов води джерельної ковток
До себе кличе знову й знову...

Олена Ольгина



субота, 31 травня 2025 р.

Славетні імена в історії міста Коростень

   


Цьогоріч наше рідне, древнє, горде місто Коростень – Іскоростень відзначає 1320-ту річницю з часу заснування та 1080-річчя від першої літописної згадки про древлянське місто. Це ще один привід згадати, за що ми цінуємо, любимо та пишаємося своєю батьківщиною.

     Коростень... Скільки магії в цьому слові: жива романтична душа минулого, велич історії, поезія, що застигла в камені. Коростень – древнє, прекрасне місто з багатою історією, яке заслуговує на те, щоб бути гордим та квітучим. Місто Іскоростень було центром могучого древлянського племені, яке мало великий вплив на історію Русі. Як же нам хочеться, щоб кожен з нас знав його історію, його славетних людей. Ми зазираємо у таємниці давнини, вкриті порохом століть. Крок за кроком ми розбираємось у своєму минулому, розділяючи добро і зло. З краєзнавчих досліджень свого древлянського краю, варто розпочинати пізнання власної країни.

    Напередодні святкування Дня міста працівники центральної бібліотеки для учнівської молоді 9-го класу міського ліцею №3 в рамках загальносистемного дня бібліографії «Я родом своїм розмаїтим  горджуся» провели історико-краєзнавчу подорож «Імена на історичній мапі Іскоростеня». Бібліотекарі запропонували юнакам разом зазирнути у таємниці давнини, вкриті порохом століть, адже хочеться, щоб кожен з нас знав історію рідного міста та його славетних людей.

           Юні коростенці з оповіді бібліотекарів знайомилися з реальними історичними постатями тисячолітньої давності – з древлянським князем Малом, з його дядьком – воїном Тереном, зі старим жрецем Зоряничем. Мужньо та характерно виглядав у розповідях бібліотекарів й дід князя Мала вождь-вітязь, будівничий величного граду древлян на Кремениці князь Яртур. 

      Далі історична стежина підвела всіх до знайомства з дітьми князя Мала – з княжичами Добринею та Малушою. Добриня - реальна історична постать, син древлянського князя Мала, брат Малуші, дядько Володимира Великого. Він був правителем Новгорода, регентом і полководцем, мав авторитет і владу, рівну княжій. Донька древлянського князя Мала – Малуша стала матірʼю князя Володимира Великого, який здійснив ключовий поворот в історії Русі - прийняття єдиної для всієї держави релігії - християнства.

     Готуючи історичну подорож бібліотечні фахівці за основу взяли матеріал з художньо-публіцистичних видань Людмили Гладиш «Слово про слов’ян» та книги Анатолія Герасимчука і Григорія Таргонського «Від Русі до України. Відновлення історії».

     Виразними постають реальні історичні постаті тисячолітньої древлянської історії в інших документальних та художніх виданнях, які були представлені на книжковому перегляді «Із сивини років постало рідне місто». Для присутньої молоді бібліотекар провела бібліографічний огляд літератури «Древлянщина - земля, що велетнів зростила». Учні відкрили для себе нових особистостей стародавньої історії та багато цікавих фактів і матеріалів про події, які відбувалися на Древлянській землі.

     Для народу його історія – це не просто давнє минуле, це його душа, його пам’ять. Сьогодення і навіть майбутнє не є відірваним від минулого, воно ґрунтується і виростає з нашої минувшини. Давайте разом вивчати і відкривати для себе приховані та забуті сторінки нашої історії.

Я вас запрошую на побачення   
У наші чудові краї. 
Тут – місто, любов'ю освячене,   
Навіки у серці моїм.    
Це – пристань моя, рідний Коростень.

    Тетяна Микитчук

   «На скелях прадавніх - древлянська столиця, долі колиска, любові криниця» - під такою назвою пройшов літературно - історичний екскурс в бібліотеці-філії №8. 



   Наше древнє місто віками зберігає багато таємниць, які не полишають байдужими краєзнавців. Дослідники землі древлянської охоче діляться своїми напрацюваннями. У фонді бібліотеки є чимало книжок, присвячених історії і сучасності  Коростеня: Віталій Скуратівський «Історія стольного града Коростень», «Стародавній  Іскоростень і слов’янські гради», Володимир Москаленко та Валерій Нечипоренко «Книга про Коростень», Звіздецький Богдан «Археологічні дослідження в північно-східних районах Житомирського Полісся». Ці та багато інших видань представлені були на книжковій викладці «Гортаючи книжкові сторінки, ми пізнаємо рідне місто». Працюючи з книгами, можна відкрити для себе безліч цікавих фактів, поринути в міфи і легенди стародавніх пращурів, заглибитися у маловідомі історичні події. Зацікавила учасників заходу фотовиставка «Коростень на старих фотографіях». 

   Коростень не можна не любити, адже його історія – це наша історія, його перемоги – це наші перемоги. Нехай в ньому панують мир, родинний затишок, любов та достаток!

Немає коментарів:

Дописати коментар

Надіслати коментар

Ви хочете залишити коментар, але не знаєте, ЯК? Дуже просто!
- Натисніть на стрілку поруч з віконцем Підпис коментаря.
- Виберіть Ім'я / URL. (Ніхто не любить анонімів!)
- Наберіть своє ім'я, рядок URL можете залишити порожнім.
- Натисніть Продовжити
- У віконці коментаря напишіть те, що хотіли і натисніть "Надіслати коментар"! Дякуємо!