Одвічний ШЕЛЕСТ книги сторінок
І потяг до премудрості і слова,
Він мов води джерельної ковток
До себе кличе знову й знову...

Олена Ольгина



середа, 2 квітня 2025 р.

Магія дитячої книги, що дарує нам радість і віру в добро…

 


    А чи знаєте ви, що дитяча книга теж має свій святковий день?! Ні-ні, йдеться не про Всесвітній день книги! І не про Всесвітній день читання вголос! Йтиметься про International Children’s Bооk Day (або ж, українською, Міжнародний день дитячої книги!). І відзначають його 2 квітня - у день, коли народився один із найулюбленіших казкарів світу Ганс Крістіан Андерсен. Це свято для всіх дітей та їхніх батьків, які усвідомлюють надзвичайну важливість книги у своєму житті. Саме книга відкриває незвідані раніше світи, знайомить із казковими і фантастичними істотами, допомагає пізнавати історію та мудрість свого народу, а ще – крок за кроком, «сторінка за сторінкою» – формуватися як особистість.

Цей день – направду свято із «ароматом» чарів, дитинства і казки…

    Та яким же є початок цієї історії?.. Перенесімося на мить у далекий 1967 рік. Саме тоді громадська діячка й водночас авторка дитячих творів Єлла Лепман зафундувала Міжнародну раду з дитячої книги, яка виступала з ініціативою запровадження Дня дитячої книги. Пані Лемпан самовіддано намагалася переконати як своє оточення, так і тогочасний уряд, що саме книга для дітей здатна змінювати світ: адже надихає, адже дарує віру у добро та справедливість, адже сповнює наснаги в боротьбі за справедливість і щире прагнення робити світ кращим! Відтак ідею громадської діячки підхопили і в інших країнах, а свято набуло міжнародного значення.

    Якою ж є історія дитячої книги на наших теренах? Майже п’ять століть тому, у 1574 році, завдяки українському книговидавцеві Івану Федорову у львівській книгарні побачив світ перший підручник. Перші абетка, зразки та вправи читання – усе це мало на меті допомогти дітям наблизитися до потаємного і, водночас, незбагненно глибокого світу мудрості і знань! Авжеж, що епоха диктувала свої правила: суспільство частіше потребувало навчальних і релігійних книг. Та все ж із плином часу непохитна, здавалося б, істина зазнавала змін – і вже у XVIII столітті поширення набувають книги для читання та література для дітей…

    Хто ж із дитячих письменників спадає на думку нам – дітлахам і дорослим із дитячою душею – у дні, коли згадуємо про свої безтурботні миті?! Всеволод Нестайко зі своїми «Тореадорами…» чи Іван Франко із «Фарбованим Лисом»? Які ж твори Олександра Олеся чи Бориса Грінченка стали справді улюбленими, а згадки про головних персонажів із яких і нині дарують щиру усмішку?.. Безперечно, у кожного свої, адже із XVIII століття – часу, коли почали з’являтися художні твори для дітей, – література для дітей поповнилася неймовірною кількістю видатних постатей і яскравих, справді якісних творів!

    Час біжить невблаганно вперед, та чи є перспектива нині?.. Так, широкомасштабне вторгнення, часті повітряні тривоги, воєнний стан, що змушує змінити своє ставлення до першочергових потреб, – усе це вносить свої корективи у наше повсякдення. Попри це непохитним залишається переконання: майбутнє – за новим поколінням! Тож необхідно продовжувати докладати усіх зусиль, аби дітлахи продовжували набиратися знань, переймати досвід і мудрість віків із найкращого – книг!

    Відтак із нагоди свята Міжнародного дня дитячої книги та 220-річчя від дня народження Г. К. Андерсена до бібліотеки-філії №3 завітали учні молодшого шкільного віку КМЛ №10, які відвідують групу продовженого дня, на літературні пазли «Країна казкова у всесвіті книжковім». Як це було?! Під час «Розминки» пригадали головних героїв улюблених казок (а їх, погодьмося, у кожного із нас немало!), далі – відгадували назву казки за її уривком, потім – читали «телеграму» від казкового героя і  відгадували, з якої він казки. І це ще зооовсім не кінець! Під час гри «З якої казки предмети» намагалися здогадатися, з якої ж вони казки. Гра «Вгадай, яка  казка заховалася» допомогла пригадати її правильну назву. І звісно ж, не обійшлося без математики!  




Завдяки грі «Кращий математик» вдалося ще й потренувати вміння рахувати – наприклад, порахувати кількість героїв у казці, а іграшка-восьминіжка «допомогла» пригадати правила поводження з книгою.


    Також із нагоди 220-річчя від дня народження Г. К. Андерсена в бібліотеці-філії с.Бехи пройшла казкова карусель «Чарівний світ казок Андерсена». В цей день в бібліотеці було напрочуд цікаво і весело. Казкова карусель захопила молодших відвідувачів бібліотеки та віднесла їх в чарівні світи казок Андерсена. Діти переглядали літературу улюбленого казкаря, переказували твори, які найбільше сподобались, ділились враженнями та ліпили з пластеліну героїв із казки «Дюймовочка».




    У світі дуже багато краси, якої ми, доролі, часто не помічаємо. Мабуть, це через те, що ми її бачимо кожен день і вважаємо, що нічого в цьому дивного немає. Діти оточуючий світ сприймають по іншому. І саме читання казок, віршів, оповідань розкриває перед ними красу всесвіту.

    Якщо ви втратили віру в себе і в свої сили, дуже втомилися, вам здається, що зло перемогло – зверніться до казок Андерсена і його герої, які допоможуть вам своєю вірою в силу добра.  “Cвіт навколо нас сповнений краси. Розплющ очі і дивись!” Г. К. Андерсен.

    Світлим, щирим і, головне, сповненим добра видався наш Міжнародний день дитячої книги! Надихаймося казками і ми! Лише щира віра у переможну силу добра додаватиме наснаги і сил!

Немає коментарів:

Дописати коментар

Надіслати коментар

Ви хочете залишити коментар, але не знаєте, ЯК? Дуже просто!
- Натисніть на стрілку поруч з віконцем Підпис коментаря.
- Виберіть Ім'я / URL. (Ніхто не любить анонімів!)
- Наберіть своє ім'я, рядок URL можете залишити порожнім.
- Натисніть Продовжити
- У віконці коментаря напишіть те, що хотіли і натисніть "Надіслати коментар"! Дякуємо!