Одвічний ШЕЛЕСТ книги сторінок
І потяг до премудрості і слова,
Він мов води джерельної ковток
До себе кличе знову й знову...

Олена Ольгина



субота, 7 грудня 2024 р.

Ой хустина, хустиночка! Мережана, шита…

 

    Українська хустка – традиційна, різна, легка, тепла… А ще для кожного рідна. ЇЇ передавали у спадок за жіночою лінією й оберігали, адже це була сімейна реліквія.

    Мамина хустка, як оберіг, як пам'ять роду супроводжує і не дає забути історію, традиції свого роду-народу.

    7 грудня відзначається День української хустки. З нею також пов’язано чимало народних обрядів та ритуалів. Якщо у сім’ї хворіло немовля, його сповивали у мамину хустку. Якщо думали, що дитину зурочили, її обличчя витирали подолом спідниці або виворітною стороною ношеної хустки. За традицією, це мало оберігати малюка від хвороб та злих думок і очей.

    Продовжуючи народні традиції до дня української хустки у бібліотеці-філії с. Михайлівка було проведено дефіле "Ой хустина, хустиночка! Мережана, шита...", де бібліотекарем та учасницями вокального колективу "Калиновий цвіт" було показано декілька різних способів зав'язування хустини

.

    Хустка завжди вважалась оберегом. Якщо хлопець збирався в далеку дорогу, дівчина давала йому свою хустку, в знак того, що чекатиме його

    Хустка була  символом  жіночності, вірності й кохання. Дівчата та жінки носили її протягом усього року. Влітку носили лляні, ситцеві чи шовкові, а взимку – вовняні.

Права знаєш – себе захищаєш


    Знання прав дитини є важливим не лише для того, щоб захистити себе, але й для того, щоб вміти відстоювати свою точку зору та допомагати іншим. Вони формують відповідальність, усвідомлення власних прав і обов'язків та здатність приймати свідомі й відповідальні рішення. Важливо розуміти і те, що кожен має не лише права, але й обов’язки. Вони допомагають підтримувати порядок у суспільстві. Коли кожен виконує свої обов'язки, це забезпечує взаємоповагу і дозволяє нам жити разом без конфліктів. Обов'язки допомагають виконувати те, що потрібно для загального блага - дбати про інших, виконувати закони та поважати права інших людей. Це дає змогу створювати стабільне і справедливе середовище для всіх.

   До Всеукраїнського тижня права керівник клубу «Данко» провела з учнями 10-В класу КМЛ №7  правовий брейн-ринг «Права знаєш - себе захищаєш». Захід став важливою частиною навчання школярів правової грамотності, дізнатися більше про права молоді, їх взаємозв'язок з обов’язками, а також способи захисту прав у реальному житті. Члени клубу обговорювали важливі питання щодо того, як правильно реагувати на порушення своїх прав, а також виконували різні завдання:




   «Права та обов'язки громадян», «Право як зворотний бік обов'язку», «Порушення прав: що робити?», «Ознайомлення з номерами гарячих ліній, куди можна звертатися в екстрених ситуаціях, коли порушуються права дітей», «Інформаційна пам'ятка «Права і обов'язки учнів», «Інтерактивна гра «Право і обов'язок: знайди відмінності». 

    Вікторина «Правові знання: тест на уважність». Всі станції супроводжувались юридичним колажем «Будь обізнаним у правовому просторі». Використання таких колажів сприяло створенню інтерактивної атмосфери, що допомогло зробити матеріал доступним і зрозумілим.

    Важливим моментом стало ознайомлення з лекторієм правознавчих порад «Правові знання - веління часу», де спеціально підібрана література охоплювала актуальні збірники законів, які допомагають вивчати та розуміти правові положення в різних галузях, таких як конституційне право, цивільне, кримінальне та адміністративне право.

    Атмосфера заходу була динамічна та пізнавальна, дружня і підтримуюча. Учні активно залучались до обговорення, ставили питання і обмінювались думками про права та обов'язки.  Захід не лише розширив знання, але й сприяв формуванню відповідального ставлення до власних прав та обов'язків.