Одвічний ШЕЛЕСТ книги сторінок
І потяг до премудрості і слова,
Він мов води джерельної ковток
До себе кличе знову й знову...

Олена Ольгина



середа, 30 жовтня 2024 р.

Вивчай та розрізняй: інфо-медійна грамотність


    Медіаграмотність, тобто розуміння медійного процесу та вміння критично аналізувати інформацію, є життєво необхідною навичкою та практичною рисою стилю життя. Медіаграмотна людина - людина, яка не просто пливе за інформаційною течією, а критично сприймає даний потік. Коли вона бачить сумнівну інформацію, намагається її перевірити. Це ж стосується й медіаосвіти школярів. Вона має на меті: по-перше -  захистити дітей від потенційно шкідливих ефектів медіа, по-друге - виховати такого споживача медіа, який міг би ефективно задовольняти свої інтереси, використовуючи засоби масової інформації. Сьогодні кожна дитина є активним користувачем телебачення та Інтернету. Молоде покоління пізнає світ з особливою допитливістю та спонтанністю і збирають інформацію про своє оточення за допомогою своїх почуттів. Тому надзвичайно важливо постійно використовувати медіаосвітні елементи у навчальному процесі, які покликані підготувати учнів до життя в суспільстві, навчити практичних навичок, які допоможуть їм у повсякденні. 
    У світі, яким керує інформація, дитина мусить вміти її критично оцінювати, знати, яким джерелам можна довіряти, що таке фейкові новини та як захиститися від маніпуляцій. Саме з такою метою в рамках Всесвітнього тижня медіаграмотності бібліотекарі бібліотеки-філії №2 завітали до учнів 8 – А класу Коростенського міського ліцею №6. Темою цьогорічного тижня медіаграмотності є «Нові цифрові межі інформації: медійна та інформаційна грамотність для інформації, що становить суспільний інтерес». 

Вона підкреслює важливість формування в людей навичок критично мислити та оцінювати інформацію, відрізняти факти від вигадок та відповідально брати участь в онлайн-дискурсі. Відповідно да зазначеної теми з ліцеїстами проведено StopFake Курс «Медіаосвітня вакцинація» із циклу «Цифрова освіта».


    З присутніми обговорювались такі важливі на сьогоднішній день теми, як медіавпливи, маніпуляції, фейкова інформація у медійному просторі. Детально розглянуто найактуальніші види фейкової інформації: фейки-клікбейти, фейки- конспірологія, фейки-псевдоексперти, фейки-жарти, фейки-картинки, фейки-реклами. Було визначено їх особливі прикмети на запропонованих прикладах та надано інформацію з приводу їх знешкодження.

    Також під час заходу використано інтерактивні вправи, виконуючи які учні вчилися відокремлювати факти від суджень, вимикати емоції та приймати рішення, зберігаючи «холодну голову». Презентовано художні видання, в яких змальовано хоч і вигадані, проте дуже повчальні історії, що стосуються теми заходу.

    На завершення учасники заходу проговорили правила інформаційної гігієни, адже питання медіаграмотності та критичного ставлення до отриманої інформації завжди були важливими, а наразі їхня актуальність зросла в рази. Перебуваючи не просто в часи інформаційної війни, а й відкритої військової агресії з боку Росії проти України, ми маємо ще прискіпливіше та уважніше ставитися до інформації, яку отримуємо. Тому слід пам’ятати про правила перевірки інформації, про паузу, яку варто робити, особливо якщо побачили емоційне повідомлення, про зменшення часу, проведеного за читанням новин чи прокручуванням стрічки у соціальних медіа. Такі нескладні дії можуть покращити ваш емоційний стан та допоможуть не піддатися дезінформаційним впливам агресора.

    Варто зазначити, що даний StopFake курс пройшов активно та жваво, а  обізнаність учасників заходу надзвичайно порадувала. Сподіваємось, що тінейджери й надалі свідомо формуввтимуть свій медіапростір, протидіятимуть цифровій залежності, опануватимуть думки та емоції, перевірятимуть власні упередження та уточнюватимуть інформацію в різних джерелах, особливо перед її поширенням.

Немає коментарів:

Дописати коментар

Надіслати коментар

Ви хочете залишити коментар, але не знаєте, ЯК? Дуже просто!
- Натисніть на стрілку поруч з віконцем Підпис коментаря.
- Виберіть Ім'я / URL. (Ніхто не любить анонімів!)
- Наберіть своє ім'я, рядок URL можете залишити порожнім.
- Натисніть Продовжити
- У віконці коментаря напишіть те, що хотіли і натисніть "Надіслати коментар"! Дякуємо!