Одвічний ШЕЛЕСТ книги сторінок
І потяг до премудрості і слова,
Він мов води джерельної ковток
До себе кличе знову й знову...

Олена Ольгина



пʼятницю, 14 жовтня 2011 р.

Крізь віки козаки йдуть

Українське козацтво –
найдивовижніша нація світу
Вольтер
Козаки…В історії українського народу вони з’явилися, як з’являються найшляхетніші легенди про істинних лицарів, оборонців рідного краю. Тепер уже ніхто не здатний з’ясувати, коли та де зародилася найперша ватага цих степових відчайдухів і що саме спонукало їх об’єднатися в козацькім товаристві; хто був їхнім ватажком та яка судилася йому доля.
Козацька слава долинула до нас з минулих віків, отож єдиним свідченням існування перших козацьких загонів, їх поривань і боротьби можуть слугувати хіба що скупі слова літописців, описи вражених зачарованих мандрівників та скарги невдоволених правителів.
Своєю святою заступницею і покровителькою козаки вважали Пресвяту Богородицю, для них свято Покрови було найбільшим і найзначущим святом. В цей день у козаків відбувалися вибори нового отамана.  Козаки вірили, що свята Покрова охороняє їх.  
Коростенці обрали Божу Матір покровителькою міста. На Покрову ми відзначаємо своє престольне свято. В 2006 році в центрі міста, біля входу до центрального парку, була встановлена скульптура Покрови Божої Матері. Скульптор – Ігор Зарічний. Це - чи не єдиний православний релігійний пам'ятник в Україні. Біля Покрови щороку 14 жовтня митрополит Овруцький і Коростенський Віссаріон проводить богослужіння.
 З недавніх пір свято Покрови в Україні відзначається ще й як День українського козацтва. Тому сьогодні центральна бібліотека ім. М. Островського до уваги учнів коростенського СПТУ №16 запропонувала подорож в історію «Козацька слава наших предків». Бібліотекар Боровська Марія ознайомила зі звичаями, побутом , символікою українських козаків. А про козацтво коростенщини в минулому і сьогоденні, традиції прийому в козацтво розповів підосавул Коростенського куреня Древлянської Січі Андрій Костриця. Виявляється, однією із заповідей козака було завжди надавати допомогу жінці. Козаків,  які порушували кодекс честі страчували.  В жодній армії світу не було таких вимог! І зараз вступити в ряди козацтва можна тільки за рекомендацію, і той, хто поручився,  несе відповідальність за новобранця.
 



Наша древлянська земля памятає і шанує героїв козацьких часів. У поліському краї народилися гетьмани Іван Виговський та Іван Самойлович, козацькі полковники М. Небаба, Ю. Немирич. В роки Визвольної війни під проводом Богдана Хмельницького влітку 1648 року був створений Овруцький козацький полк, який, до речі, складали вихідці з усіх районів півночі сучасної Житомирської області. Не було села в нашому краї, з якого б не пішли у козаки кілька чоловік. Є пам’ятки і пам’ятні   місця козацької історії у Чуднівському, Бердичівському,  Народицькому , Попільнянському , Житомирському, Овруцькому районах.
У Коростенському районі в селі Вигів на батьківщині Івана Виговського за ініціативою козаків Древлянської Січі в 2002 році відкрито пам’ятник та створено музей гетьмана-земляка. Ще однією маловивченою, але цікавою пам’яткою козацьких часів є похідна розбірна церква, яка збереглася в селі Сингаї.
            На закінчення історичної подорожі бібліотекарем Примак Галиною був проведений огляд літератури «Україна козацька: п’ять віків історії».


3 коментарі:

  1. Молодці, що підтримуєте і пам"ятаєте добрі славні козацькі традиції

    ВідповістиВидалити
  2. Дякуємо, Тетяно! Нам ця тема близька і цікава, тим більше, що переплітається з історією нашого краю.

    ВідповістиВидалити
  3. Цікавий матеріал,та й назва огляду звучить гарно!

    ВідповістиВидалити

Надіслати коментар

Ви хочете залишити коментар, але не знаєте, ЯК? Дуже просто!
- Натисніть на стрілку поруч з віконцем Підпис коментаря.
- Виберіть Ім'я / URL. (Ніхто не любить анонімів!)
- Наберіть своє ім'я, рядок URL можете залишити порожнім.
- Натисніть Продовжити
- У віконці коментаря напишіть те, що хотіли і натисніть "Надіслати коментар"! Дякуємо!