Одвічний ШЕЛЕСТ книги сторінок
І потяг до премудрості і слова,
Він мов води джерельної ковток
До себе кличе знову й знову...

Олена Ольгина



субота, 7 грудня 2024 р.

Ой хустина, хустиночка! Мережана, шита…

 

    Українська хустка – традиційна, різна, легка, тепла… А ще для кожного рідна. ЇЇ передавали у спадок за жіночою лінією й оберігали, адже це була сімейна реліквія.

    Мамина хустка, як оберіг, як пам'ять роду супроводжує і не дає забути історію, традиції свого роду-народу.

    7 грудня відзначається День української хустки. З нею також пов’язано чимало народних обрядів та ритуалів. Якщо у сім’ї хворіло немовля, його сповивали у мамину хустку. Якщо думали, що дитину зурочили, її обличчя витирали подолом спідниці або виворітною стороною ношеної хустки. За традицією, це мало оберігати малюка від хвороб та злих думок і очей.

    Продовжуючи народні традиції до дня української хустки у бібліотеці-філії с. Михайлівка було проведено дефіле "Ой хустина, хустиночка! Мережана, шита...", де бібліотекарем та учасницями вокального колективу "Калиновий цвіт" було показано декілька різних способів зав'язування хустини

.

    Хустка завжди вважалась оберегом. Якщо хлопець збирався в далеку дорогу, дівчина давала йому свою хустку, в знак того, що чекатиме його

    Хустка була  символом  жіночності, вірності й кохання. Дівчата та жінки носили її протягом усього року. Влітку носили лляні, ситцеві чи шовкові, а взимку – вовняні.

    Хустина була обов’язковим убором заміжньої жінки. Після того, як дівчина вийшла заміж, їй було заборонено з’являтись на людях з непокритою головою, а тим більш – з розпущеним волоссям. У народі це називали «засвітити волосся». За народними уявленнями, така жінка накликала хвороби, неврожай та пошесті. В Україні жінкам досі не можна входити до церкви з непокритою головою.

    Значну роль відігравала хустка під час весілля. Якщо хлопець мав серйозні наміри щодо дівчини (одружитись з нею), він дарував їй дорогий подарунок – чоботи, намисто або хустку. Потім нею «покриватимуть» молоду на весіллі.

    Покриття голови молодої – настільки ж важливий ритуал, як і розплітання коси. Весільний коровай дружби також обов’язково несли на хустці, а його шматочки роздавали гостям за допомогою маленьких хусточок – не  «голими руками».

    Відповідно до віку, вони також поділялись за кольорами. Молоді дівчата обирали світлі, яскраві хустки, старші жінки – темні. Вдови були зобов’язані носити чорні.

    Також хустка позначала рівень достатку сім’ї. Її тканина та оздоблення свідчили про те, наскільки заможного чоловіка або придане мала жінка. Забезпечені пані носили хустки з натуральної вовни або шовку.

    Сьогодні хустки повертаються в моду. Їх використовують у своїх колекціях як українські, так і закордонні дизайнери. В наш час часто можна побачити на сучасній жінці хустку. Адже хустка – це символ нашого народу, що символізує любов та свободу, вірність традиціям і патріотизм.

    Свято української хустки сприяє збереженню та відродженню українських традицій.

    Тож, відроджуємо, поважаймо, пропагуймо наші українські традиції, бо це генетичні скарби нашого народу.

Підтримуючи свої традиції, ми продовжуємо існування своєї нації.

Немає коментарів:

Дописати коментар

Надіслати коментар

Ви хочете залишити коментар, але не знаєте, ЯК? Дуже просто!
- Натисніть на стрілку поруч з віконцем Підпис коментаря.
- Виберіть Ім'я / URL. (Ніхто не любить анонімів!)
- Наберіть своє ім'я, рядок URL можете залишити порожнім.
- Натисніть Продовжити
- У віконці коментаря напишіть те, що хотіли і натисніть "Надіслати коментар"! Дякуємо!