Ще трішки і квітковий сезон буде закінчено. Промайнуло літо, на дворі осінь… Осінь - це не тільки жовте та багряне листя, дощ і холодний вітер, а й чудові квіти, які ще радують нас у ці дні. З початку літа і, мабуть, до жовтневих холодів цвітуть троянди - завжди різні, неповторні, мінливо-чарівні і несподівані. Писати про них легко (така ж краса!) і водночас складно (стільки сказано-переказано, знято, написано, створено).
«Троянда (лат. Rosa L.) — рід і культурна форма рослин роду роза родини трояндових (дикорослі — див. Шипшина), кущі до 2 метрів заввишки».
Прародич троянди - шипшина, котра пишно цвіте в густих чагарникових зарослях. Її квіти складаються з п'яти овальних блідо-рожевих, білих, жовтих або рожевих пелюсток, які охороняють, як вірні вартові, колючки. А восени достигають цілющі червоні намистинки ягід.
Чи згадати відому зі шкільного курсу історії війну Червоної та Білої троянд у Англії між родинами Ланкастерів та Йорків у період між 1455 та 1486 роками.
Заслуговує на увагу і хореографічна мініатюра «Примара троянди».
Хто з нас не пам’ятає відомий хіт Алли Пугачової про «Мільйон, мільйон червоних троянд…»
А паліндром (перевертень— слово, словосполучення або віршований рядок, що однаково читається в обох напрямках (зліва направо та справа наліво) - «А роза упала на лапу азора», - ще взагалі щось!
Чи такий цікавий факт, що кропиву на Русі називали російською трояндою, ні більше, ні менше.
Але нам, як бібліотекарям, звісно ближча художня література.
"…— Квіти люблять щасливих. У нас від нещасть вони не в'януть, а плачуть. Ви бачили, скільки вранці на них роси? Ото їхні сльози. Хто росяного ранку знайде незаплакану квітку, той буде дуже щасливий.
— А ви знаходили незаплакану квітку?"
Леся Українка «Блакитна троянда»
«...Чи не троянда простих трояндових кущів, але троянда незвичайна ... вогонь радості, пишна зоря, троянда жива світло-червона, оксамитова, свіжа...»
Одна з арабських казок «Тисячі і однієї ночі»
"І немає їй рівних серед квітів,
Бо вона - їх цариця ... "
Сафо
троянди жовті,
троянди рожеві, такі, як небо над їхньою милою Землею, і ще троянди, троянди, троянди…”
Казка Зірки Мензатюк “Дочка троянди“
« Троянда – радість Афродіти,
Троянда – муз жадана квітка…»
( Із Анакреона)
«Якщо ти пройшов повз троянду, не шукай її більш...»
Стародавня персидська приказка
В небеса. Та самая
Луна, как роза,
Над горою Микаса
В префектуре Касуга».
АБЭ-НО НАКАМАРО
- Мої троянди жовті…вони жовті, як волосся сирени, що сидить на бурштиновому престолі, вони жовтіші златоцвіту на нескошеному лузі…
- Якщо ти хочеш отримати червону троянду, - мовив Рожевий Кущ, - ти повинен сам створити її із звуків пісні при місячному сяйві, і ти повинен
почервонити її кров'ю серця. Ти повинен співати мені, притулившись грудьми до моєї колючки. Всю ніч ти повинен мені співати, і моя колючка прониже твоє серце, і твоя жива кров переллється в мої жили і стане моєю кров'ю".
Оскар Уайльд «Соловей і троянда»
Антуан де Сент-Екзюпері «Маленький принц»
А яка з цих троянд ваша? Шукайте свою троянду…
Я зайшла до вас на блог, аби просто перечитати все, що пропустила за період осені. А тут такий подарунок до професійного свята і взагалі - до душі! щиро дякую!!! Читаю...
ВідповістиВидалитиНеймовірно поетичний пост. Із задоволенням послухала віршовану прозу Тургенєва, насолодилася мініатюрою, із почуттям відкриття прекрасного на душі познайомилася з такою кількістю присвят троянді у літературі...Гарне завершення квітквого сезону у нас вийшло...Щиро дякую за трояндовий подарунок
ВідповістиВидалитиТак приємно, що цей пост сподобався. Якщо чесно, робити його було досить важко, але приємно. Світлини збиралися майже ціле літо. Зате яка краса і насолода!
ВідповістиВидалити