Одвічний ШЕЛЕСТ книги сторінок
І потяг до премудрості і слова,
Він мов води джерельної ковток
До себе кличе знову й знову...

Олена Ольгина



середа, 2 квітня 2025 р.

Магія дитячої книги, що дарує нам радість і віру в добро…

 


    А чи знаєте ви, що дитяча книга теж має свій святковий день?! Ні-ні, йдеться не про Всесвітній день книги! І не про Всесвітній день читання вголос! Йтиметься про International Children’s Bооk Day (або ж, українською, Міжнародний день дитячої книги!). І відзначають його 2 квітня - у день, коли народився один із найулюбленіших казкарів світу Ганс Крістіан Андерсен. Це свято для всіх дітей та їхніх батьків, які усвідомлюють надзвичайну важливість книги у своєму житті. Саме книга відкриває незвідані раніше світи, знайомить із казковими і фантастичними істотами, допомагає пізнавати історію та мудрість свого народу, а ще – крок за кроком, «сторінка за сторінкою» – формуватися як особистість.

Цей день – направду свято із «ароматом» чарів, дитинства і казки…

    Та яким же є початок цієї історії?.. Перенесімося на мить у далекий 1967 рік. Саме тоді громадська діячка й водночас авторка дитячих творів Єлла Лепман зафундувала Міжнародну раду з дитячої книги, яка виступала з ініціативою запровадження Дня дитячої книги. Пані Лемпан самовіддано намагалася переконати як своє оточення, так і тогочасний уряд, що саме книга для дітей здатна змінювати світ: адже надихає, адже дарує віру у добро та справедливість, адже сповнює наснаги в боротьбі за справедливість і щире прагнення робити світ кращим! Відтак ідею громадської діячки підхопили і в інших країнах, а свято набуло міжнародного значення.

    Якою ж є історія дитячої книги на наших теренах? Майже п’ять століть тому, у 1574 році, завдяки українському книговидавцеві Івану Федорову у львівській книгарні побачив світ перший підручник. Перші абетка, зразки та вправи читання – усе це мало на меті допомогти дітям наблизитися до потаємного і, водночас, незбагненно глибокого світу мудрості і знань! Авжеж, що епоха диктувала свої правила: суспільство частіше потребувало навчальних і релігійних книг. Та все ж із плином часу непохитна, здавалося б, істина зазнавала змін – і вже у XVIII столітті поширення набувають книги для читання та література для дітей…